Garso lygio matuoklis: kaip apsiginti nuo nepageidaujamo triukšmo

garso lygio matuoklisGarso lygio matuoklis – tai prietaisas, skirtas akustiniams matavimams (garso stipriui sklindančiam ore) atlikti. Neretu atveju, tai būna nešiojamas prietaisas su įmontuotu mikrofonu. Pastarojo diafragma reaguoja į pasikeitimus oro slėgyje, kuriuos sukelia sklindančios garso bangos. Todėl, prietaisas anglų kalboje yra vadinamas “sound pressure level (SPL) meter” (vert. garso slėgio lygio matuoklis). Minėtosios diafragmos judėjimas yra tiesiogiai paverčiamas į elektrinį signalą (įtampą).

Prietaiso mikrofono jautrumas yra nustatomas pagal išėjimo įtampą, lyginant su žinomu garso slėgiu aplinkoje. Naudojant šią informaciją, garso lygio matuoklis gali itin tiksliai įtampą mikrofono išvaduose paversti į ekvivalentinį garso slėgį ore. Matavimai dažnai yra atvaizduojami dB SPL (decibelais) vienetais.

Garso lygio matuoklis dažnai yra naudojamas aplinkos triukšmo taršos tyrimams (įvairiose industrijos šakose, aviacijoje). Renkantis minėtąjį prietaisą, yra itin svarbu nuspręst kurios funkcijos yra reikalingos.

Garso lygio suspaudimas

Dauguma naujų prietaisų palaiko A, C ar Z (F) suspaudimo lygius. Pats populiariausias A lygis yra dažnai naudojamas, siekiant pasiekti panašias klausos charakteristikas į žmogaus ausies, filtruojant mums negirdimus garsus. C lygis yra analogiškas A lygiui, tačiau yra skirtas matuoti labai didelius garsus (pvz. Koncertus, festivalius), todėl naudojamas rečiau. Z lygis yra daugiausiai naudojamas testuojant mikrofono atkūrimo dažnines charakteristikas ir neturi jokio filtravimo. Pastarasis naudojamas kone mažiausiai.

Oktavinių juostų filtrai

Pastarieji suskaido visą spektrą į maždaug 10 (oktavomis) arba 30 (1/3 oktavos) juostų, leidžiant vizualiai nustatyti sklindančio triukšmo dažnį.

Aido laikas

Tai laikas, kuris apibrėžiamas kaip trukmė reikalinga garso lygiui sumažėti 60 decibelų. Pagrindinė paskirtis yra akustiniams tyrimams patalpose, kur yra aidas. Kai kurie garso lygio matuokliai turi galimybę išmatuoti ir pateikti šį parametrą.

Minimali, maksimali

Minimali ir maksimali vertė, tai yra didžiausios ir mažiausios vertės išmatuotos per tam tikrą laiko intervalą.

Tikslumas

Prietaisus yra priimta skirstyti į I ir IIklases, vietoje to, jog rašyti galimą nuokrypį.  I klasė atitinka aukštesnį tikslumo standartą ir maksimalus galimas nuokrypis prie 1 kHz garso signalo yra +/- 1.9 decibelo, tuo tarpu II klasės galimas nuokrypis – +/- 2.2  decibelo.

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.