Elektros energija ir „elektrinės“ ateities nuojauta

elektros energijaGal kartais to ir nenorime, tačiau pasaulis keičiasi. Vienoks jis buvo prieš šimtą metų, kitoks yra dabar, ir ateinančius metus metamorfozės tęsis. Galima teigti, kad visuomenė protingėja. Kita vertus, dalį šių nuopelnų turėtų susižerti išmanieji įrenginiai. Nors jie ir yra žmonių darbo rezultatas. Aspektų galima įžvelgti įvairių, tačiau aišku viena – mums neišpasakytai svarbi yra elektros energija.

Elektros energijos reikšmė atsiskleidžia visur. Na, o pažvelgus keliais istorijos puslapiais atgal, matomas ryškus kontrastas. Jei anksčiau būdavo skalbiama rankomis, prie kokio vandens telkinio ar dideliame inde, tai dabar viskas vyksta automatiškai, tereikia sudėti rūbus į skalbimo mašiną ir nustatyti tam tikrą režimą. Kaip anksčiau žmonės prižiūrėdavo kilimus? Prisikaupus dulkių tekdavo traukti baldus ir grindų puošmeną nešti laukan, o tada lieti įniršį daužant su kokia nors šluota, kol kilimas taps daugmaž švarus ir vertas tiesti ant grindų. Dabartinė situacija malonesnė – dulkių siurblys padeda greitai padaryti taip, kad grindys būtų švarios. Šiam prietaisui nebaisūs nei trupiniai, nei pūkai. O ką ir kalbėti apie robotus, kurie judėdami patys atlieka visą darbą.

Elektros energija kasdien praverčia ir virtuvėje. Tapo įprasta spausti sultis elektrine sulčiaspaude, o maistą šildyti mikrobangų krosnelėje. Po įvairius namus išplito dujinės viryklės, kurių orkaitė elektrinė. Apie šaldytuvą bei šaldiklį tikriausiai nereikia nei užsiminti, nors jiems taip pat reikalinga elektra. Rozetė būtina daugybei virtuvės „pagalbininkų“ – nuo ką tik paminėtų prietaisų iki mažo elektrinio plaktuvo. Ir kas žino, kas bus sugalvota ateityje.

Dar viena sritis – pramogos. Didesniuose būsuose turima ne po vieną televizorių, kuris įjungiamas norint pažiūrėti mėgstamą serialą, žinias, sporto varžybas ar intensyvaus siužeto veiksmo filmą. Kaip fonas įsijungiamas radijas, o trokštant palenktyniauti ar pašaudyti priešus paneriama į kompiuterinius žaidimus. Viskas vėlgi susiveda į vieną teiginį apie elektros energijos reikšmę.

Elektra naudojama ne tik kambaryje, bet ir garaže ar lauke. Nors, daugelio nuomone, benzininė vejapjovė žymiai pranašesnė už elektrinę, pastaroji „minta“ elektros energija. Tikrai ne vienas, skaitantis šį straipsnį, nepamena, kada naudojo įprastą pompą automobilio padangoms pripūsti oro. Juk nedidelis kompresoriukas padeda atlikti šį darbą be didelių pastangų. O jei po žiemos automobilio arkos parausta nuo rūdžių, pažeista vieta sutvarkoma ir dažoma naudojant įrangą, įjungtą ne į bet kur, o į rozetę. Galima kalbėti apie daugybę prietaisų, išstūmusių ar išstumiančių reikalaujančius žmogaus jėgos. Visur atsiskleidžia elektros reikalingumo tendencija.

Tai dabartis. Kaip bus po penkerių ar dešimt metų? Tiksliai pasakyti sunku. Bet matant, kad visi, nuo jauniausių iki seniausių, griebia išmaniuosius telefonus, kuriuos gana dažnai tenka įkrauti, tikėtinas tik didėjantis elektros energijos poreikis. Į gyvenimą taip pat skverbiasi ir elektrinis transportas. Tad ateitis turėtų būti „elektrinė“.

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.